لطفا صبور باشید..

فیشورسالونت یا شیاردرمانی و مراحل آن

۵ تیر ۱۴۰۱
sealantsprocess-1200x407.jpg

فیشورسالونت یا شیاردرمانی = فیشور به معنی شیار و سالونت به معنی پوشاندن است؛ بنابراین فیشور سالونت یعنی پوشاندن شیارهای دندان و یا به گفته‌ای مهروموم کردن شیار دندان‌ها است. فیشور سیلانت یک‌راه بدون درد و بی‌خطر برای نگهبانی از پوسیدگی دندان‌های همیشگی بچه‌ها است.

در این روش از ماده هم‌رنگ، آبکی و رزینی برای مهروموم کردن شیارهای عمیق و منافذ دندانی در روی جونده که بیش از ۷۰ درصد پوسیدگی‌ها ازآنجا آغاز می‌شود به‌ کارگیری می‌گردد.

این کار به‌طور معمول در دندان‌های دائمی عقبی کودکان که تازه رویش یافته‌اند و شیارهای ژرفی دارند و هیچ پوسیدگی در آن‌ها وجود ندارد انجام می‌گیرد.

فیشورسالونت یا شیاردرمانی

سطح‌رویی دندان یا همان روی جونده در دندان‌های پشت محلی است که جویدن با آن صورت می‌گیرد. با مشاهده دهان خود یا کودکتان متوجه می‌شوید که این روی در دندان‌های خلفی روی صافی نیست و پر از فرورفتگی و شیار است.

بسیاری از این شیارها به‌قدری باریک و ژرف هستند که گفته می‌شود حتی یک موی مسواک هم نمی‌تواند به عمق آن برسد و پاکیزه کردن آن‌ها بسیار دشواری است.

همین امر موجب می‌شود این مناطق محل بسیار مناسبی برای تجمع پلاک میکروبی و خرده‌های خوراکی باشد و درنهایت پوسیدگی ایجاد می‌شود. در این روش ابتدا دندان موردنظر پاکیزه و خشک می‌شود. سپس اسیدی روی شیارهای دندان گذاشته‌شده و بعدازآن، این شیارها با ماده چسب مانندی پر می‌شوند.

تصویر  مراحل درمان فیشورسالونت

فیشورسالونت یا شیاردرمانی
فیشورسالونت یا شیاردرمانی

این ماده بیشتر گونه‌ای کامپوزیت آبکی (ماده بازسازی‌ای سفیدرنگ) است که در بسیاری موارد پس از نهادن روی دندان به‌وسیله پرتو سفت می‌شود. اکنون دندان ما روی هموار و بدون شیاری دارد که پاکیزه کردن آن بسیار ساده بوده و میزان پوسیدگی در آن کم خواهد شد. با فیشور سیلانت، آب‌بندی را میان باکتری‌های زایش ده پوسیدگی و مینای دندان ایجاد می‌نماییم.

این آب بست باعث می‌شود باکتری‌ها و عوامل ویرانگر آن نتوانند دندان را از میان ببرند. با یاری این روش می‌توان زندگی در روزگار کودکی را بدون پوسیدگی دندانی شُدنی ساخت. بیشتر درون شیارهای ژرف دندان‌ها بیشترین گیر خوراکی رخ می‌دهد و پوسیدگی دندان‌ها از همان‌جا آغاز می‌شود. این روش شما شیارها را کم‌عمق‌تر می‌کنید و امکان پوسیدگی در آن را کاهش می‌دهید. همه مراحل فیشور سیلانت بسیار ساده، بی‌درد و تند انجام می‌گیرد و در بیشتر موارد سال‌ها ماندگاری دارد.

ماده سیلانت

ماده سیلانت در یک جلسه سفت و سفت می‌شود. انجام شیار درمانی نباید جلو گیر از مسواک زدن و نخ کشیدن لای دندان‌ها شود. بهترین سن برای شیار درمانی میان ۶ تا ۱۲ سال و پس‌ازآن حدفاصل سن ۱۱ تا ۱۴ سال است.

وقتی‌که بازمانده دندان‌های آسیای همیشگی رویش می‌یابند. بیشتر این سیلانت ها برای زمان‌های طولانی روی شیارها را می‌پوشانند ولیکن بهتر است هر ۶ ماه یک‌بار به دست دندان‌پزشک مهار شوند تا در صورت ایجاد مشکلات در آن‌ها بازسازی شوند و یا دوباره سیلانت صورت گیرد تا از راه یابی پوسیدگی در دندان جلوگیری صورت گیرد.

بایسته به یادآوری است که ماده هم‌رنگ دندان برای پوشاندن شیارهای دندان‌ها به‌کارگیری می‌شوند بنابراین هیچ ایرادی در زیبایی دندان‌ها به وجود نمی‌آورند.

منلع: google.com

 

کلیه حقوق برای دندانپزشکی کودکان دکتر کتایون متقی محفوظ می باشد.

telegram
instagram